Obniżki stóp procentowych już w 2025 ?

Nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, iż dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r., gdy będzie pewność, że inflacja osiągnie szczyt, a prognozy pokażą, że obniża się trwale w kierunku celu – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.


Prezes NBP w wywiadzie (PAP) wspomniał, że możliwa jest wcześniejsza dyskusja na temat dostosowania polityki pieniężnej przed 2026 rokiem, jeśli inflacja wyraźnie spadnie. Obecne decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zależą od bieżących danych gospodarczych, które będą regularnie monitorowane. Glapiński podkreślił, że kluczową rolę odegrają zmiany w dynamice wynagrodzeń, konsumpcji oraz sytuacja międzynarodowa, szczególnie w strefie euro.

Choć inflacja w Polsce nadal jest wysoka, istnieją pewne sygnały, że może zacząć spadać. Prezes NBP zaznaczył, że dalsze decyzje dotyczące stóp procentowych będą zależały od tempa tego spadku i ogólnej sytuacji makroekonomicznej. Zwrócił uwagę na znaczenie elastyczności w polityce pieniężnej, aby reagować na zmieniające się warunki gospodarcze zarówno w kraju, jak i za granicą.


Czy rynki są gotowe na dłuższy okres wysokich stóp procentowych?

Prezes NBP, Adam Glapiński, zasugerował możliwość wcześniejszej dyskusji nad dostosowaniem polityki pieniężnej przed 2026 rokiem, jeśli inflacja zacznie trwale spadać. Chociaż takie komentarze wskazują na elastyczne podejście NBP, warto zauważyć, że obecna retoryka banku nadal jest ostrożna. Na tle działań innych banków centralnych w regionie, takich jak Węgry i Czechy, które agresywnie tną stopy procentowe, Polska wyróżnia się wyjątkowo konserwatywnym podejściem.

Równocześnie rośnie prawdopodobieństwo wcześniejszych niż w 2026 r. obniżek stóp procentowych. Wskazuje na to coraz więcej analityków. Zauważają oni, że presja ze strony spowalniającej gospodarki globalnej oraz stabilizacja inflacji mogą skłonić bank centralny do podjęcia działań jeszcze przed 2026 rokiem. Obecnie trzymiesięczna stopa WIBOR (WIBOR 3M) wynosi 5,85%, co oznacza, że koszt finansowania w krótkim okresie jest stosunkowo wysoki. Jednak rynek kontraktów FRA 9*12 wskazuje na wartość 4,84%. Sugeruje to, że inwestorzy spodziewają się spadku stóp procentowych w ciągu najbliższych 9 do 12 miesięcy. Taka różnica między bieżącym WIBOR 3M a wyceną FRA może oznaczać oczekiwanie rynku na złagodzenie polityki pieniężnej przez Narodowy Bank Polski.

Z drugiej strony, powrót do bardzo niskich stóp procentowych jest mało prawdopodobny w obliczu globalnego spowolnienia wzrostu gospodarczego i rosnących kosztów obsługi długu. Oznacza, że obniżki będą miały charakter stopniowy i ograniczony.

W przypadku obniżek stóp, choćby niewielkich, kredytobiorcy mogą odczuć ulgę w postaci niższych rat kredytowych. Mogłoby to poprawić ich zdolność do spłaty zobowiązań.

Portfele inwestycyjne:

powinny uwzględniać możliwość dłuższego okresu wysokich stóp procentowych. Może to wpłynąć na rentowności długoterminowych papierów wartościowych oraz na rynek akcji. Wysokie stopy procentowe zazwyczaj prowadzą do spadku cen obligacji, co z kolei podnosi ich rentowność. Dla inwestorów oznacza to, że długoterminowe papiery wartościowe stają się mniej atrakcyjne ze względu na wzrost ich ryzyka cenowego.

Wypowiedzi Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, mogą mieć istotny wpływ na rynek walutowy, w szczególności na kurs złotego. Mogą one być przyczyną do korekty na rynku walutowym i prowadzić do osłabienia polskiej waluty. Z kolei osłabienie złotego może wpłynąć na wycenę aktywów denominowanych w polskiej walucie oraz na koszty finansowania zewnętrznego. Warto monitorować, jak rynek walutowy zareaguje na dalsze komentarze ze strony NBP, gdyż mogą one kształtować krótkoterminowe trendy kursowe złotego.

Podsumowując:

chociaż NBP pozostawia otwartą możliwość wcześniejszego dostosowania polityki pieniężnej, perspektywa szybkiego powrotu do niskich stóp procentowych wydaje się mało prawdopodobna. Inwestorzy i kredytobiorcy powinni być przygotowani na dłuższy okres umiarkowanie wysokich stóp procentowych. Może to mieć znaczący wpływ na rynki finansowe i dostępność kredytów w Polsce.


Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 3-4 września.


Przeczytaj:

Prezes NBP: nie można wykluczyć dyskusji o dostosowaniu polityki pieniężnej przed ’26 r.

Rośnie Prawdopodobieństwo Wcześniejszych Obniżek Stóp Procentowych

Przyszłość Stóp Procentowych w Polsce 2024 – Analiza i Prognozy Ekonomiczne

Mało Prawdopodobny Powrót do Niskich Stóp Procentowych

Kotecki RPP: Znaczaca większość RPP myśli o dyskusji o ewentualnych obniżkach stóp na początku 25

Scroll to Top