Ministerstwo oceniło możliwe skutki “Kredytu na Start”.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ocenia, że program kredyt „Na Start”, zamiast poprawić dostępność mieszkań, może doprowadzić do jeszcze większego kryzysu na rynku – podał resort w opinii do projektu. Wg MRPiPS, doświadczenia z dopłatami do rat kredytów pozwalają wątpić w skuteczność takich rozwiązań (PAP).
Komentarz Pawła Grubiaka:
Paweł Grubiak: doradca inwestycyjny i ekspert kredytowy z ponad 30-letnim doświadczeniem w krajowych i zagranicznych instytucjach finansowych.

Programy wsparcia kredytowego, takie jak „Kredyt na Start”, często spotykają się z mieszanymi reakcjami. Z jednej strony mają na celu wspieranie nowych nabywców mieszkań, z drugiej strony mogą prowadzić do dalszego wzrostu cen nieruchomości,. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyraziło również te obawy, że program „Kredyt na Start” może pogorszyć sytuację na rynku mieszkaniowym zamiast ją poprawić. Zdaniem resortu, proponowane przepisy mogą prowadzić do dalszego wzrostu cen nieruchomości, co z kolei obniży dostępność mieszkań. Ministerstwo uważa, że głównymi beneficjentami programu będą deweloperzy, a nie osoby poszukujące mieszkań. Wskazano również, że wcześniejsze doświadczenia z dopłatami do rat kredytów budzą wątpliwości co do skuteczności takich rozwiązań.

Polskie doświadczenia z programami wsparcia, jak Bezpieczny Kredyt 2%, pokazują, że w niektórych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny mieszkań wzrosły nawet o 10-15% w ciągu roku po wprowadzeniu programu. Możliwe skutki „Kredytu na Start” także budzą podobne wątpliwości, szczególnie w odniesieniu do cen na rynku pierwotnym.

Kredyt na Start a stabilność rynku nieruchomości

Polski rynek nieruchomości, w obliczu programów takich jak „Kredyt na Start”, wymaga ostrożnej analizy. Ważne jest, aby uniknąć nadmiernego wzrostu cen oraz problemów z dostępnością mieszkań dla mniej zamożnych obywateli.

Chciałbym podkreślić, że wprowadzenie programu „Kredyt na start” może nieść ze sobą ryzyko dalszego wzrostu cen nieruchomości. Szczególnie jeśli nie zostaną podjęte równoczesne działania mające na celu zwiększenie podaży mieszkań. W obliczu ograniczonej liczby dostępnych nieruchomości, zwiększony popyt napędzany przez łatwiejszy dostęp do kredytów może pogłębić problem z dostępnością mieszkań. W efekcie może prowadzić do dalszego wykluczenia młodych ludzi z rynku. Możliwe skutki „Kredytu na Start” wydają się zatem znaczące. Kluczowe jest zatem, aby takie inicjatywy były częścią spójnej strategii mieszkaniowej. Powinna ona uwzględnić zarówno aspekty demograficzne, jak i ekonomiczne, aby uniknąć potencjalnych negatywnych skutków dla rynku nieruchomości.

Przeczytaj:

Program „Mieszkanie na Start” – analiza i opłacalność dla obywateli

Mieszkanie na Start

Scroll to Top